Nya SSD-diskar i Macbook Air

Share This Post


De nya modellerna av Macbook Air som började säljas förra hösten innehöll SSD-diskar från Toshiba, men så är inte längre fallet vad det verkar. De nya leveranserna av Macbook Air innehåller istället diskar från Samsung, och det är snabbare sådana om man får tro Anandtech som gjort några jämförelsetester.
Toshibas disk (TS128C) har en läshastighet på 209.8 MB/sekund och skriver 175.6 MB/sekund medan Samsungs disk (SM128C) läser i 261.1 MB/sekund och har en skrivhastighet på 209.6 MB/sekund. Ganska så klara skillnader ändå, det ska vara så att man även kan märka av det i vardagligt användande. Anandtech säger dock att de inte kan bekräfta att det är just Samsung som gör de nya diskarna, men att det är troligt. Och vill du själv veta vilka disk du har så följer du bara dessa enkla steg:

  • Gå till Apple-menyn.
  • Välj Om den här datorn
  • Klicka på Mer info…
  • Klicka på Serial-ATA i listan till vänster

I informationsfältet som kommer upp ser du ifall det står något av ovanstående modellnummer, alltså TS128C för Toshiba eller SM128C för den nyare och snabbare Samsung-disken. Vilken har du?

Related Posts

Den kompletta guiden om ChatGPT – allt du behöver veta!

Välkommen till denna omfattande guide om ChatGPT – den...

Så här laddar du ner Youtube-klipp till MP3-filer

Vill du ta dina favoritlåtar och klipp på Youtube...

Så uppdaterar du drivrutiner i Windows 11

När du äger en dator med Windows 11 behöver...

Ladda ner Windows 11

Windows 11 är den senaste versionen av operativsystemet Windows...

Hur du spelar in Twitch på din PC

Twitch är en mycket populär webbplats som främst används...

Hur man spelar in innehåll från Hulu hur lätt som helst

Du kommer nu att få lära dig hur man...