Nutopia

Spelbloggen packar upp en vinröd Nintendo DSi XL

DSi XL och en DS Lite

Den 5 mars släpps Nintendos senaste DS-modell, kallad Nintendo DSi XL. Det är kort och gott en Nintendo DSi – icke att förväxla med vanliga DS:en, som numera bara säljs i DS Lite-modell – med 93% större skärmar. I Japan är den känd som DS LL, vilken vi skrivit om tidigare, men i västvärlden så är det förstås XL som gäller.

Färgerna som kan införskaffas den 5 mars är vinröd samt mörkbrun, och prislappen hamnar på runt 2 200 kr. Bilden ovan är med andra ord bara ett PR-foto som visar en DSi XL bredvid en DS Lite, för att ni ska se skillnaden.

Så. Dags att öppna lådan kanske?

Men innan ni klickar på bilderna vill jag be om ursäkt för den halvtaskiga bildkvalitén – det fanns helt enkelt ingen vettig kamera (eller ljuskälla) tillgänglig.

Dåså!

Thord Daniel Hedengren

En tredjedel av triaden som tidigare startat såväl TVspel.nu som Kong och Spelbloggen. Numera inte bara journalist utan även författare, entreprenör, bloggkung och WordPress-guru - bland mycket annat!

Kommentarer

  • http://www.carrotgames.se Moroten

    Snygg. Den här vill jag ha!

  • Isak

    Elgiganten är roliga som skickar saker för tidigt. Fick min igår tisdag ifrån internetbutiken på Elgiganten, trots att den släpps på ”fredag”

  • anna

    vilken färg ska jag ta. Mörkbrun elr vinröd???

  • http://tdh.se Thord Daniel Hedengren

    Den vinröda är fin, som synes. Jämför i butik dock, smaken är som baken.

  • http://carminelives.se Rickard Olsson

    Personligen tycker jag båda är helt okej, även om jag själv går mot mörkbrun/svart. Vit bör undvikas då den är bra mycket mer grådaskig än vanliga vita DSi och DS Lite.