"Kinect är framtiden"

Share This Post


Om man vågar tro på Ubisofts interna Kinect-expert, Frederic Blais, så är Microsofts kamerakontroll framtiden för spelbranschen. Blais säger i en intervju med tidningen Xbox World 360 Magazine att dagens rörelsekontroller, som exmpelvis wiimoten, bara är första steget mot en helt kontrollerfri miljö, alltså att man slipper sitta med något slags don i händerna.
Han ser videochatt, musik och film som de starkaste områdena för Kinect, men påpekar samtidigt att den endast använder 15% av konsolens kraft vilket innebär att även actionspel skulle kunna se likadana ut som idag och ändå styras med Kinect.
Jag tror dock inte konsumenterna hade förväntat sig något annat heller. Och lite lustigt är det att han belyser just film, musik och kommunikation som starka områden när han vill prata om spelbranschens framtid. Nåväl, han är väl bara nykär. Upp till bevis nu, Ubisoft!

Related Posts

Apache OpenOffice för Windows

Apache OpenOffice är en kraftfull och gratis programvarusvit för...

FileZilla for Windows

FileZilla är ett kostnadsfritt och öppet källkodsverktyg för FTP...

OptiFine för Minecraft

Minecraft är ett populärt sandbox-spel, som tagit spelvärlden med...

Audacity för Windows

Om du är en fena på ljudredigering vet du...

Spelplattformen Steam

Steam är en spelplattform online som utvecklats av Valve...

7-Zip för Windows

7-Zip är ett av de mest populära komprimerings- och...